Main Lining i Jak Go Stosować

Czym jest Main Lining i jak go stosować?


Hodowcy marihuany często poszukują nowych technik lub metod poprawy wydajności roślin, niezależnie od tego, czy chodzi o wypróbowanie nowych zestawów składników odżywczych i stymulatorów, nowej genetyki, czy też technik przycinania lub treningu. Dziś porozmawiamy o metodzie przycinania i prowadzenia roślin, dzięki której zwykle osiąga się doskonałe wyniki i która łączy w sobie zastosowanie kilku innych podobnych technik. Jest to Main Lining, czasami nazywana Manifold, dzięki której rośliny rozwijają ciężkie okółki pąków w jednolity i symetryczny przyrost.


Jak widać, jest to dość prosta metoda, trzeba tylko mieć cierpliwość, aby poprowadzić wzrost gałęzi w kierunku, który najbardziej nas interesuje, podczas gdy przeprowadzamy okresowe przycinanie i czyszczenie dolnych części roślin. Jednakże, szczególnie dla tych, którzy nie mają dużej liczby roślin, jest to naprawdę skuteczny sposób na poprawę produkcji bez konieczności dużego wysiłku. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo poniżej.


Czym jest Main Lining?


Main Lining lub Manifold to technika przycinania i ukierunkowywania, która łączy inne metody, takie jak topping (stare dobre przycinanie wierzchołkowe), lollipopping(stare dobre przycinanie dolne) lub LST, technika wiązania, w której gałęzie są zginane, a ich wzrost jest kierowany tak, aby więcej części rośliny otrzymywało więcej światła, co przekłada się na większą produkcję kwiatów pod koniec uprawy.
Mówiąc najogólniej, przycinanie jest przeprowadzane, a uzyskane dzięki niemu nowe gałęzie są prowadzone w taki sposób, że struktura rośliny „otwiera się”, osiągając większą penetrację światła we wszystkich obszarach, w których można pozwolić na wzrost pąków. Celem jest zwykle uzyskanie roślin z 8 lub 16 wierzchołkami (w zależności od liczby przeprowadzonych przycinań, jak zobaczysz później) całkowicie pełnymi pąków, w których każdy prześwit został wykorzystany do przełożenia go na większą produkcję.

 

Zalety stosowania Main Lining w uprawie marihuany


Korzystanie z tej techniki może być bardzo przydatne w niektórych przypadkach; podobnie jak w przypadku pozostałych technik przycinania lub prowadzenia roślin, możliwe jest utrzymanie wysokości rośliny pod kontrolą hodowcy, który zawsze może przeprowadzić nowe przycinanie lub nieco bardziej zgiąć gałęzie, aby całkowita wysokość rośliny lub gałęzi nie przekraczała ustalonego limitu, na przykład wysokości ogrodzenia, namiotu lub szklarni. W ten sposób będziesz mieć większą kontrolę nad wzrostem i strukturą rośliny, będąc w stanie okiełznać potężną rozciągliwość niektórych odmian na etapie przed kwitnieniem (pierwsze 2-3 tygodnie do kwitnienia).


Ponadto jest to technika stosunkowo łatwa do zastosowania, zwłaszcza po zdobyciu pewnej wprawy. Jest również bardzo wszechstronna, ponieważ może być stosowana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, a także oczywiście w szklarniach. Kolejną zaletą jest to, że w zasadzie zajmie to tylko trochę czasu na początku uprawy, podczas gdy przez większą jej część będziesz musiał martwić się tylko o oczyszczenie dolnych części gałęzi z pąków. Kolejną zaletą jest to, że, jak już wspomnieliśmy, światło jest lepiej wykorzystywane, co jest szczególnie zauważalne w pomieszczeniach i co ostatecznie ma wpływ na ostateczną wydajność, którą można znacznie poprawić.


Jak zastosować Main Lining krok po kroku?


Ta metoda przycinania i prowadzenia roślin wymaga rozpoczęcia od pierwszych etapów życia rośliny, tak aby od samego początku pracować nad pożądaną strukturą końcową. Jak to zwykle bywa z innymi technikami, które wymagają przycinania, a tym bardziej, jeśli obejmują one również wiązanie i prowadzenie gałęzi, nie zalecamy stosowania tej metody w przypadku roślin, które wykazują niewielki wigor, ponieważ na dłuższą metę stracisz dużo czasu na osiągnięcie pożądanej struktury końcowej; znacznie lepsze wyniki uzyskasz w przypadku roślin, które wykazują dobry wigor wegetatywny, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę czynnik czasu podczas dokonywania ostatecznych obliczeń produkcji.


Krok 1. Tworzenie głównego rozgałęzienia lub kolektora.


W tym pierwszym kroku rozpoczniesz pracę nad strukturą rośliny, przygotowując główny łącznik lub kolektor, z którego później wyjdzie liczba gałęzi, na które się zdecydujesz. Nie martw się, to znacznie łatwiejsze niż się wydaje: Wystarczy wykiełkować nasiona i pozwolić roślinie rosnąć, aż osiągnie 6-8 węzłów wysokości. Teraz zrób wierzchołek na trzecim węźle (zaczynając od podstawy rośliny), tak abyś miał główną łodygę z trzema węzłami i dwiema gałęziami po każdej stronie na górze. Po wykonaniu tej czynności pozostaje tylko usunąć pąki i liście poniżej trzeciego węzła, pozostawiając w ten sposób tylko główną łodygę i dwa wierzchołki od trzeciego węzła.


Należy pamiętać, że główna łodyga i te dwie gałęzie mają kształt litery „T”, więc należy związać każdą z gałęzi tak, aby ich wzrost był poziomy, równoległy do ziemi. Możesz przywiązać gałęzie do górnej części doniczki, w której jest umieszczona, na przykład wykonując mały otwór w doniczce, aby można było przez niego przeciągnąć sznurek i pozostawić gałąź dobrze przymocowaną. Przejdźmy do następnego kroku.


Krok 2. Rozwój gałęzi do kwitnienia.


Wykonałeś już główny łącznik, utworzony przez łodygę i jedyne dwie gałęzie, które pozostały na roślinie. Gdy to zrobisz, musisz poczekać kilka dni, aż każda z gałęzi będzie miała co najmniej 4 węzły. W tym momencie należy przyciąć każdą z gałęzi tak jak poprzednio, na trzecim węźle licząc od podstawy gałęzi. Będziesz więc mieć gałąź z 3 węzłami po każdej stronie głównej łodygi (w sumie dwie gałęzie); następnie usuń drugi węzeł z każdej gałęzi, tak aby pozostały 2 węzły w każdej gałęzi (pierwszy i trzeci lub wyższy z każdej gałęzi). Ponieważ na każdy węzeł przypadają 2 nowe gałęzie, masz już 8 potencjalnych gałęzi do rozwinięcia, po 4 z każdej strony głównej łodygi. Teraz wystarczy poczekać kilka dni, aż gałęzie te urosną do pożądanej wysokości, oczywiście kierując ich wzrostem przez nowe punkty mocowania.


Podczas tego procesu ważne jest, aby sprawdzać wzrost pierwszych dwóch gałęzi (tych, które związaliśmy), aby nadal rosły zgodnie z życzeniem. W razie potrzeby przywiąż je z powrotem lub dodaj nowe punkty do wiązania nowych gałęzi, aby zachować otwartą strukturę, w której wszystkie obszary każdej gałęzi otrzymają maksymalną ilość światła po zakwitnięciu. W tym aspekcie symetria jest najważniejsza, zarówno w odniesieniu do odległości gałęzi od siebie, jak i ich wysokości (może się zdarzyć, że jedna gałąź rośnie bardziej energicznie niż inna; zawiąż ją w niższym punkcie, aby temu przeciwdziałać i zachować jednolitość).


Krok 3. Początek kwitnienia.


Gdy masz już roślinę z 8 gałęziami już nieco wyrośniętymi, możesz zdecydować się na dalsze stosowanie techniki przycinania i wiązania, aby podwoić liczbę końcówek końcowych, a może uważasz, że twoja roślina jest gotowa do kwitnienia. Od tego momentu musisz tylko dokonać ostatecznego przeglądu w punktach, w których zawiązałeś gałęzie, aby upewnić się, że symetria między nimi jest idealna; jeśli zrobiłeś to, co powinieneś, teraz musisz tylko poczekać kilka tygodni, aby cieszyć się owocami swojego wysiłku: długimi pąkami, które sprawią, że zaniemówisz!


Końcowe Porady i Triki dotyczące Main Lining


Po tym, jak zapoznaliśmy się z techniką Main Lining oraz sposobem dzielenia i kierowania wzrostem gałęzi, zamierzamy udzielić ci kilku dodatkowych porad, które z pewnością pozwolą uniknąć błędów lub wypadków, jeśli nie masz dużej praktyki w tej metodzie uprawy:


Zazwyczaj technika ta sprawdzi się lepiej w przypadku nasion niż sadzonek, ponieważ wzrost tych pierwszych jest bardziej energiczny i symetryczny niż sadzonek, które często nie zachowują symetrii w węzłach.


• Dobrym pomysłem jest dezynfekcja przyborów używanych do przycinania przed odcięciem jakiejkolwiek części rośliny. Może to zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom w postaci przenoszenia chorób.
• Nie należy stosować tej techniki w przypadku roślin, które nie są zdrowe i silne, zdolne do wytrzymania stresu związanego z przycinaniem, które trzeba będzie przeprowadzić.
• Zastosowanie hydroponicznych systemów uprawy zwiększa tempo wzrostu roślin, co w omawianym dziś przypadku przekłada się na szybszy proces. Dzięki temu rośliny będą gotowe do kwitnienia naprawdę szybko!
• Podczas wiązania gałęzi staraj się nie wiązać ich zbyt mocno; pamiętaj, że łodygi gałęzi będą miały coraz większą średnicę, więc wskazane jest pozostawienie wystarczającej ilości miejsca na ich wzrost, a także okresowe sprawdzanie punktów, w których związałeś gałęzie, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze i żadna nie jest „utopiona” przez sznurek, który ją trzyma. Najlepszą opcją jest użycie sznurka lub miękkiego sznurka, który nie uszkodzi tkanek roślin; nie zalecamy na przykład stosowania plastikowych opasek, którymi łatwiej jest uszkodzić młode pędy i liście.
• Po przekwitnięciu warto użyć siatki podtrzymującej typu SCROG, aby nie martwić się o ciężar kwiatów wyginających gałęzie.
• Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawsze lepiej jest wybierać odmiany o dobrym wigorze wegetatywnym, gdy stosuje się jakąkolwiek technikę obejmującą przycinanie i/lub zginanie roślin. Właśnie z tego powodu, a także ze względu na dodatkowy czas potrzebny w okresie wegetacyjnym na przycinanie i kierowanie wzrostem, Main Lining jest rzadko stosowany w przypadku nasion automatycznie kwitnących.
• Jeśli opanujesz tę technikę, możesz połączyć Main Lining z innymi metodami, takimi jak defoliacja, czyli usuwanie największych liści rośliny podczas kwitnienia, tak aby światło padało bezpośrednio na wszystkie pąki, w tym te w najniższych częściach rośliny.

Jak zawsze czekamy na Twoje wątpliwości i porady dotyczące tej techniki, z przyjemnością na nie odpowiemy.


Udanych zbiorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.