Konopie przez lata kojarzone były wyłącznie ze środkiem odurzającym. Ich hodowla w wielu krajach była lub nadal jest zakazana. Jak się jednak okazuje, mają one szerokie spektrum zastosowania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wyglądu konopi. Jak wygląda roślina konopi? Czy trudno ją pomylić z innymi? Jakie właściwości mają konopie?
Co to Są Konopie?
Konopnie to rodzaj roślin należących do rodziny konopiowatych. Są roślinami niezwykle wydajnymi pod względem wzrostu. Niestety zaliczają się do roślin jednorocznych. Niektóre podgatunki bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Inne do egzystencji w nowym otoczeniu potrzebują wsparcia. Konopie mogą być hodowane niemal na całym świecie. Człowiek bez problemu jest w stanie wytworzyć dla nich odpowiednie warunki. W naturalnym środowisku konopie rosną głównie w Indiach, Afganistanie, czy Iranie.
Podział Roślin Konopi
Konopie dzieli się na trzy główne gatunki. Wynika to w dużej mierze ze sposobu rozmnażania rośliny. Wśród konopi wyróżniamy:
- konopie indyjską (cannabis indica),
- konopie siewną (cannabis sativa L),
- konopie dziką (cannabis ruderalis).
Wygląd Konopi – Charakterystyka
Większą część rośliny stanowi jej łodyga. W naturalnym środowisku jej długość wynosi około 50 cm. W przypadku roślin uprawnianych w celach przemysłowych, może być to nawet 3 m! Łodyga konopi pokryta jest delikatnymi włoskami (nie mylić z włoskami na kwiatostanie). Przypominają one te, które znamy z rodzimej pokrzywy. Grubość łodygi jest nieproporcjonalnie mała. Dorosły osobnik tej rośliny posiada łodygę o przekroju maksymalnie 8 mm.
Liście konopi w całości pokryte są drobnym meszkiem. Pojawiają się w okolicy kwiatostanu. Zawsze rosną parami. Ich wygląd różni się delikatnie w zależności od gatunku i odmiany. Konopie indyjskie posiadają szerokie i ciemnozielone liście. Są one również bardziej zagęszczone pod tym względem. Konopie siewne i dzikie mają znacznie mniej liście, a te które wyrastają mają kształt bardziej owalny-spiczasty.
Kwiaty konopi pojawiają się w kątach liści i na szczytach. Szczególnie w górnej części łodygi. Dotyczy to jednak wyłącznie roślin żeńskich. Męskie rośliny konopi mają inne kwiatostany i służą do zapylania żeńskich kwiatostanów (zobacz czym różnią się konopie żeńskie od męskich). Dużo szybciej obumierają i łatwiej ulegają przesuszeniu. Mają one barwę zielonkawą z białymi obrzeżami. Rośliny żeńskie nie wypuszczają kwiatów.
Owoce konopi, zwane również nasionami mają niewielkie wymiary. Wyglądem przypominają lekko spłaszczony orzech. Ich wielkość to około 2,5 max 3 mm. Owoce konopi mają szarobrązowy kolor. Tak! Owocami konopi są ich nasiona, które tworzą się w kwiatostanach. Dla hodowców marihuany owocami są same kwiaty, z wiadomych przyczyn.
Konopie i Substancje w Nich Zawarte
Najpopularniejszą substancją zawartą w konopiach jest THC (tetrahydrokannabinol). To jemu roślina ta zawdzięcza swoją niechlubną sławę. THC posiada działanie psychoaktywne. Ponieważ stężenie tej substancji w roślinie jest duże, została ona uznana za narkotyk. Posiada ona jednak sporo właściwości leczniczych. Między innymi zmniejsza odczucie bólu, działa przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. Wpływa pozytywnie również na choroby nowotworowe, zwalczając stany zapalne.
CBD (Kannabidol) jest przeciwieństwem THC. Nie wykazuje działania psychoaktywnego. Neutralizuje również działanie innych substancji zawartych w roślinie. Działa przeciwwymiotnie i przeciwlękowo. Pozytywnie wpływa na organizm osób zmagających się z padaczką.
Terpeny wpływają na pozytywną pracę mózgu i działają pobudzająco. Ich obecność można dosłownie wyczuć. Odpowiadają one bowiem za charakterystyczny zapach rośliny.
Flawonoidy (brak informacji potwierdzonych badaniami, wiadomo jedynie, że pomagają się zrelaksować).
Konopie – Zastosowanie
Rośliny konopi mają bardzo szeroki wachlarz zastosowania. Jeszcze niedawno konopie uważane były za narkotyk. Później odkryto ich zbawienne działanie na bóle nowotworowe. Od tego momentu rośliny konopi są chętnie kupowane przez koncerny farmakologiczne. Dziś wykorzystuje się je na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą:
Przemysł odzieżowy – włókna konopi są bardzo wytrzymałe. Posiadają również substancje chroniące przed szkodliwymi promieniami UV.
Papiernictwo – Chiny jako pierwsze wykorzystały konopie do produkcji papieru. Według badań zastąpienie papieru drzewnego tym surowcem przyniosłoby same pozytywne aspekty. Konopie są znacznie wydajniejsze i łatwiejsze w uprawie.
Przemysł spożywczy – zarówno olej konopny, jak i nasiona tej rośliny cieszą się ogromną popularnością. Posiadają wiele wartości odżywczych.
Przemysł budowlany i motoryzacyjny – konopie z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle budowlanym. Ich włókna idealne izolują ciepło, dzięki czemu stały się świetnym surowce wykorzystywanym do ociepleń. Testowano także możliwość wykonywania karoserii samochodowych z konopi. Niestety pomysł ten nigdy nie został wykorzystany na szerszą skale.