Od OG Kush o smaku paliwa do cytryny Lemon Haze lub typowo skunkowego Sour Diesel, istnieje mnóstwo smaków, z których miłośnicy marihuany mogą wybrać swoje ulubione zioło.
Głównymi składnikami rośliny konopi odpowiedzialnych za jej charakterystyczny aromat i smak są terpeny. Dzielą się na monoterpeny (10 atomów węgla) i seskwiterpeny (15 atomów węgla). W zależności od ich proporcji, odmiany i kombinacji mogą generować tysiące różnych profili organoleptycznych. Terpeny wraz z kannabinoidami rozwijają się w gruczołach żywicznych rośliny (włoskach). Im większa liczba trichomów, tym intensywniejsze połączenie aromatyczne.
Powodem, dla którego szczepy marihuany mają tak wyjątkowy smak, jest właśnie ich kompozycja terpenowa. Jest to jeden z najbardziej złożonych w królestwie roślin, ponieważ składa się z ponad 100 terpenów, co jest znacznie większą liczbą niż w przypadku jakichkolwiek innych gatunków roślin na naszej planecie. To dlatego smak konopi jest tak wyjątkowy, ponieważ wytwarzany jest przez złożoną kombinację aromatów, która ustępuje zróżnicowanej palecie niuansów i posmaków.
Jest to unikalny atrybut, który urzekł tysiące użytkowników ze względu na wysoki stopień złożoności. Każdy szczep ma swoją własną, unikalną kombinację (o różnych poziomach terpenów), która prowadzi do indywidualnego doświadczenia psychoaktywnego i organoleptycznego.
Jakie terpeny odpowiadają za smak marihuany?
Jak już wspomniano, marihuana wytwarza ponad 100 różnych terpenów, z których wybrana grupa pojawia się w większej proporcji i dlatego jest odpowiedzialna za większość smaków konopi. Główne terpeny marihuany to:
Limonen: występuje w wyższych stężeniach w odmianach „Diesel”, których smak przypomina owoce cytrusowe z akcentami cytryny lub nawet pomarańczy. W rzeczywistości ten terpen nazywa się „limonenem”, ponieważ można go również znaleźć w owocach takich jak limonka lub cytryna.
Mircen: Jest to poprzednik innych terpenów i występuje w dużych ilościach w większości (jeśli nie we wszystkich) odmianach konopi. Mircen to monoterpen, który nadaje marihuanie piżmowy smak z ziemistymi i ziołowymi niuansami.
Linalool: „relaksujący” terpen ze względu na swoje właściwości uspokajające, ze świeżymi i kwiatowymi aromatami i smakami. Można go również znaleźć w roślinach takich jak lawenda.
Pinen: Występuje również w sosnach i rozmarynie. Ten terpen jest odpowiedzialny za ten dotyk smaku, który przypomina wiele eukaliptusów, chociaż jest również opisywany jako „smak drzewny”.
Caryophyllene: Seskwiterpen, który jest również obecny w składzie roślin, takich jak bazylia. Nadaje konopiom „pikantny”, drzewny smak, który jest bardziej podkreślony w niektórych odmianach niż w innych, w zależności od zawartości kariofilenu w ich profilach.
Terpinolen: Chociaż nie jest tak obfity jak inne terpeny, terpinolen odgrywa ważną rolę w definiowaniu smaku konopi. Nic dziwnego, że uważany jest za najbardziej wielowymiarowy aromat ze wszystkich, ponieważ charakteryzuje się ziołowym smakiem z nutami sosny i cytrusów.
Terpinolen znajduje się również w szałwii, rozmarynie i roślinach bzu; i jest szczególnie kojarzony z „intrygująco świeżym” smakiem.
Tak więc smak każdego szczepu konopi jest określony przez połączenie wszystkich tych terpenów i ich różnych stężeń. Niemniej jednak nie powinniśmy lekceważyć wartości organoleptycznej terpenów mniejszościowych, które wzbogacają mieszankę, dodając warstwy subtelnych nut.
Ponadto należy wspomnieć, że w roślinie konopi znajdują się inne składniki, które w mniejszym stopniu wpływają na jej smak. Są to flawonoidy, fenole, estry, laktony, ketony i aldehydy. Flawonoidy potrafią nawet zmieniać kolor kwiatów i liści, zmieniając je w piękne odcienie fioletu. Gdyby aromat i smak konopi były muzyką, terpeny byłyby instrumentami dętymi i smyczkowymi, które niosą ciężar melodii. Ale do dopełnienia utworu muzycznego w całym jego bogactwie potrzebne są również dźwięki perkusji i basu innych instrumentów mniejszości.
Jak powstały smaki hybryd konopi?
Chociaż terpeny zapewniają konopiom ten pyszny smak, który doprowadza nas do szaleństwa, ich funkcją ewolucyjną jest w rzeczywistości ochrona rośliny przed szkodnikami i drapieżnikami oraz ułatwienie reprodukcji gatunku. Z tego powodu niezapylone rośliny żeńskie wydzielają bardziej intensywny aromat, ponieważ wysoka zawartość terpenów, które produkują, ma na celu przyciąganie owadów zapylających.
Przed wdrożeniem procesów hodowlanych, które posłużyły do stworzenia pierwszych mieszańców, tradycyjnie uprawiano lokalne odmiany konopi (te, które nazywamy „landrace”). Odmiany te zostały dostosowane do warunków klimatycznych konkretnych regionów, takich jak m.in. Pakistan, Kolumbia czy Tajlandia, a ich profile terpenowe zostały określone przez ich potrzeby adaptacyjne do ekosystemu.
Na przykład odmiany „Kush”, które pochodzą z górskiego regionu Hindukusz, mają naprawdę charakterystyczny aromat, który różni się od sativ, które przystosowały się do klimatu dżungli na Karaibach.
Kiedy te rasy lokalne zaczęły się krzyżować, ich dostosowane profile terpenowe również zaczęły się mieszać, wykładniczo pomnażając gamę nowych smaków i tworząc bogatą paletę, która później rozszerzyła się poprzez procesy hodowlane do dziś.
W jaki sposób można wzmocnić smak konopi za pomocą różnych technik uprawy?
Odmiany konopi mogą oferować szeroką gamę aromatów i smaków. Jednak, aby wydobyć cały ich potencjał aromatyczny, nie wystarczy samo kupowanie nasion szczepów wyróżniających się w tym sensie. Aby zmaksymalizować jakość kwiatów, musisz również wykonać pewne procedury podczas uprawy.
Oto nasze wskazówki dotyczące uprawy zbiorów o najwyższej wartości organoleptycznej:
Dodanie pożytecznych bakterii i mikroorganizmów do podłoża uprawowego poprawia pobieranie składników odżywczych i zapobiega przenawożeniu, co przekłada się na lepszy smak.
Stosowanie enzymów pomaga w rozkładzie zarówno martwych korzeni, jak i nadmiaru pokarmu, co z kolei zapobiega problemom z przenawożeniem.
Pomiar poziomu pH i Ec podczas uprawy gwarantuje prawidłowe pobieranie składników odżywczych. Rośliny będą zdrowe i dobrze odżywione, bez niedoborów lub nadmiaru składników odżywczych, dzięki czemu będą w stanie skoncentrować całą swoją energię na produkcji żywicy i terpenów.
Stosowanie nawozów organicznych zwiększa różnorodność i zawartość terpenów oraz daje „czystszy” aromat i smak niż ten uzyskiwany z nawozów mineralnych.
Płukanie korzeni zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnych aromatów i smaków, zwłaszcza jeśli używasz nawozów mineralnych.
Unikaj temperatur powyżej 28ºC podczas fazy kwitnienia, suszenia i dojrzewania. Wyższe temperatury powodują ulatnianie się terpenów, co prowadzi do utraty aromatu i smaku.
Jakie smaki cieszą się największym uznaniem w ostatnich latach?
Co roku nowoczesny rynek hybryd jest zasilany nowymi szczepami, które zaskakują nas swoimi przepysznymi smakami. Na przykład Gelato to jedna z najbardziej cenionych odmian ostatnich czasów. Ten szczep oferuje złożoną kombinację słodkich i ziemistych tonów, które przypominają lody rzemieślnicze; stąd jego nazwa.
Z drugiej strony znajdziemy odmiany takie jak Tangie i OG Kush. Tangie może produkować kwiaty o intensywnym aromacie i smaku pomarańczy i/lub mandarynki, z doskonałym słodkim/skunkowym tłem; podczas gdy OG Kush ma wyraźny cytrusowy i ziemisty profil, który czasami przypomina benzynę.
Innym amerykańskim szczepem, który zyskał uznanie ze względu na swój smak, jest Girl Scout Cookies. Jest to jeden z rodziców Gelato, który ma również korzenie OG Kush. GSC wytwarza profil terpenowy, który prowadzi do słodkiej mieszanki ziemistych i lekko cytrynowych smaków przypominających świeżo upieczone ciasteczka.
Dlaczego amerykańskie odmiany są tak skuteczne pod względem smaku?
Odmiany konopi, które zostały opracowane w Stanach Zjednoczonych, są bardzo popularne wśród konsumentów i hodowców na całym świecie. Wynika to z ich silnego działania psychoaktywnego, spektakularnej atrakcyjności torebek oraz oryginalnego połączenia aromatów i smaków.
Stało się to możliwe dzięki stopniowej legalizacji uprawy konopi w USA, co pozwoliło na rozwój nowych odmian w gigantycznych skokach. Ułatwiło to również wymianę amerykańskich odmian między bankami nasion z innych krajów, co z kolei umożliwiło hodowcom z całego świata dostęp do wysoce ekskluzywnych odmian z najwyższej półki. Dostępne są w najróżniejszych smakach, od różnego rodzaju ciast po lody, koktajle, soki owocowe, a nawet słodycze tak popularne jak Zkittlez.
Przede wszystkim amerykańskie odmiany stanowią powiew świeżego powietrza dla gamy smaków, które dominowały na rynku jeszcze kilka lat temu, w tym wybraną grupę wszechobecnych rodzin, takich jak Skunk (ze słodkimi, cytrusowymi i przyprawnymi niuansami); Haze (przypomina różne rodzaje drewna i kadzidła); lub bardziej nowoczesny oddział Kush (z tym wyjątkowym pikantnym i ziemistym akcentem).
To zaskakująca i bardzo potrzebna zmiana dla przyzwyczajonych do wykwintnych holenderskich smaków, bo jak mówi przysłowie „różnorodność to przyprawa życia”. Dlatego kluczem do amerykańskiego sukcesu ostatnich lat jest również oferowanie użytkownikom nowych doznań organoleptycznych.