Terpeny Pochodzące z Marihuany

Czym są terpeny konopi? Jak odgrywają rolę w psychoaktywności?

Kilka lat temu terpeny były stosunkowo mało znane ogółowi społeczeństwa. Dziś jednak królują niepodzielnie w branży konopnej. Do tego stopnia, że produkty wykonane bez nich wydają się gorsze zarówno pod względem smaku, jak i wykonania.

Powszechnie znane jako „terpeny”, terpeny są naturalnie występującymi związkami chemicznymi występującymi w roślinach, które są odpowiedzialne za smaki, aromaty i kolory związane z różnymi gatunkami roślin. Jednakże, jeśli chodzi o terpeny pochodzące z konopi indyjskich (CDT), nie tylko odgrywają one rolę w ich profilach zapachowych i smakowych, ale także potencjalnie przyczyniają się do najlepszej części konopi — psychoaktywności.

Tak więc, jeśli kiedykolwiek myślałeś sobie: „Czym są terpeny z konopi indyjskich?” lub „Co oznaczają terpeny w konopiach indyjskich?”, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób te niezwykłe związki roślinne podnoszą poziom doświadczenia z produktami z konopi indyjskich.

Czym są terpeny z marihuany?

Jak sama nazwa wskazuje, CDT lub terpeny pochodzące z konopi są terpenami pochodzącymi bezpośrednio z rośliny konopi. Roślina tworzy i przechowuje swoje terpeny w trichomach, które są lepkimi kryształami kleju na liściach i pąkach rośliny.

Te terpeny w włoskach sprawiają, że roślina wygląda bardziej atrakcyjnie i pomagają nadać jej cudowny cytrusowy, sosnowy, słodki aromat, który wszyscy znamy i kochamy. Terpeny odgrywają również rolę w przetrwaniu roślin, sprawiając, że wydają się one bardziej atrakcyjne dla niektórych stworzeń, podczas gdy inne wydają się bardziej niestabilne.

Każdy konkretny terpen w konopiach ma swoje unikalne cechy charakterystyczne dla każdego szczepu, zwane „profilem” terpenu. Profile te prowadzą do mieszanki terpenów w różnych odmianach, które dają charakterystyczne cechy odpowiedzialne za preferencje dla jednego lub drugiego.

Hodowcy stworzyli odmiany o specyficznych profilach terpenowych ukierunkowane na różne efekty i doświadczenia poprzez hodowlę. Dlatego niektóre odmiany mogą sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi, podczas gdy inne mogą wspierać kreatywność, koncentrację i zastrzyk energii. Na przykład mircen, jeden z najpowszechniejszych terpenów w konopiach, odpowiada za uczucie relaksu i skunky zapach związany z marihuaną.

Psychoaktywność i rola terpenów pochodzących z konopi

W tradycyjnym sensie terpeny nie powodują odurzenia. Jednak niektóre są uważane za psychoaktywne ze względu na ich wpływ na mózg. Chociaż nie są odurzające, terpeny wpływają na działanie THC poprzez efekt otoczenia.

Efekt otoczenia występuje, gdy związki konopi niezawierające THC (terpeny) działają wraz z THC, aby wytworzyć specyficzne efekty psychoaktywne danej odmiany. Doskonałym przykładem jest pochodzący z konopi terpen Linalool, który można znaleźć w ciężkich odmianach indica, takich jak Kosher Kush i Granddaddy Purp. Mówi się, że Linalool pomaga uspokoić nerwy, co pomaga zrelaksować użytkowników zmagających się z lękiem lub stresem.

Dlatego niektóre odmiany, które nie mają silnego profilu terpenowego, ale mają wysoką zawartość THC, wytwarzają mniej psychoaktywności niż szczepy o niskiej zawartości THC i silnym profilu terpenowym. To powiedziawszy, wielu koneserów konopi twierdzi, że przeciętny konsument przywiązuje zbyt dużą wagę do zawartości THC przy wyborze odmiany. Zamiast tego wielu profesjonalistów zaleca skupienie się bardziej na konkretnym profilu terpenowym, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i zapewni pożądane efekty. To z kolei może sprawić, że szczepy o zróżnicowanych i mocnych profilach terpenowych będą wydawać się silniejsze, nawet jeśli inne odmiany mają wyższy poziom THC

Terpeny z konopi indyjskich a terpeny roślinne

W rozległym świecie przemysłu konopnego każdy terpen, który nie pochodzi z konopi indyjskich, jest uważany za terpen botaniczny. Chociaż terpeny pochodzące z konopi indyjskich i terpeny pochodzenia roślinnego mają takie same profile terpenowe, terpeny pochodzenia roślinnego nie smakują jak marihuana i nie mają skutków psychoaktywnych.

Chociaż mają właściwości psychoaktywne, terpeny roślinne są nadal używane codziennie ze względu na ich potencjalne korzyści terapeutyczne. Na przykład, jeśli chcesz użyć terpenu nasennego, takiego jak mircen, ale nie chcesz używać marihuany, możesz zamiast tego użyć terpenu roślinnego. Jednym z nich byłby mircen, który znajduje się w chmielu, głównym składniku piwa, dlatego piwo kojarzy się z uczuciem senności.

Najpopularniejsze terpeny pozyskiwane z konopi

Chociaż w konopiach występuje ponad 150 różnych rodzajów terpenów, większość z nich jest obecna w tak śladowych ilościach, że są trudne do wykrycia. Podczas gdy niektóre wydają się nie istnieć, inne mają bardziej znaczącą obecność.

Następujące trzy terpeny są najbardziej dominującymi terpenami występującymi w roślinach marihuany:

1. Kariofilen, znany również jako beta-kariofilen, jest terpenem występującym w goździkach, bazylii, lawendzie, czarnym pieprzu, rozmarynie, cynamonie i oregano. Z aromatem czarnego pieprzu, kariofilen jest jedynym znanym terpenem pochodzącym z konopi indyjskich, który może wiązać się z receptorami CB2 w układzie endokannabinoidowym, który jest skorelowany z układem odpornościowym organizmu. Daje to mu potencjał łagodzenia objawów lęku, depresji, zwłóknienia wątroby i cukrzycy.

2. Mircen, terpen występujący w mango, trawie cytrynowej, chmielu i kardamonie, jest jednym z najbardziej dominujących terpenów występujących w konopiach. Opisuje się, że ma aromaty przypraw zielnych i ziemistych zapachów. Oprócz nadawania marihuanie charakterystycznego zapachu oraz uczucia spokoju i relaksu, mircen może zmniejszać stany zapalne i pomagać w łagodzeniu bólu.

3. Limonen posiada nazwę, która od razu sugeruje jego profil aromatyczny – świeże, czyste i wyrafinowane cytrusowe zapachy. Limonen występuje najczęściej w owocach cytrusowych, imbirze i jałowcu. Oprócz tego, że jest olejkiem eterycznym, limonen ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, antystresowe i potencjalnie zapobiegające chorobom. Dlatego herbaty z imbirem i cytrusami są często stosowane w walce z przeziębieniem i bólem gardła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.