Uniknij Rozciągania Swoich Roślin

Wskazówki, aby uniknąć rozciągania roślin konopi indyjskich.

Rozciąganie jest tym, co nazywamy naturalnym pionowym wzrostem, który pojawia się na wczesnych etapach kwitnienia. Większość odmian, które wykazują tę charakterystykę, zakończy się rozciąganie w trzecim lub czwartym tygodniu fotoperiodu 12/12, rozwijając pąki, podczas gdy niektóre szczepy mogą kontynuować rozciąganie przez znacznie dłuższy czas.

Rozciąganie jest w dużej mierze postrzegane jako coś, czego należy unikać za wszelką cenę podczas uprawy konopi. Wynika to z wielu problemów, które mogą być spowodowane przez pomieszczenie uprawne pełne wysokich i wrzecionkowych roślin, zmniejszając produkcję, ponieważ rośliny wyrastają w obszarze uprawy i sięgają do świateł, cieniując niższe miejsca pąków i powodując słaby, przewiewny wzrost pąków. Innymi słowy, zepsuć wszystkie nasze starannie ułożone plany utrzymania równomiernego baldachimu przez cały okres kwitnienia i zdecydowanie nie maksymalizować wydajności naszej przestrzeni uprawy lub lamp.

Jeśli nie mamy prawidłowo zaplanowanego rozciągania roślin, musimy spędzić czas i energię, wiążąc rośliny w dół i przestawiając przestrzeń kwitnącą, aby pomieścić te chude bestie, aby uzyskać wartościowe zbiory. Ale czy moglibyśmy coś zrobić, aby uniknąć tego problemu? Jak możemy pokonać nadmierne rozciąganie i utrzymać nasze rośliny do rozsądnej wysokości podczas tych pierwszych kluczowych tygodni kwitnienia?

Podczas uprawy na zewnątrz hodowcy nie mają większego problemu z rozciągającymi roślinami, chyba że próbują utrzymać swój ogród niskim i z dala od wścibskich oczu, problemów, których można łatwo uniknąć przez prawidłowy wybór genetyki lub przez odpowiedni trening. Oczywiście absurdalnie elastyczna roślina nie jest idealna i może powodować pewne problemy, takie jak pęknięte gałęzie. Pamiętaj jednak, że w wilgotnym i chłodnym klimacie nieco rozciągnięcia może być w rzeczywistości pomocne: wydłużenie odległości międzywęziennej oznacza, że ​​pąki będą miały bardziej otwartą strukturę, która pomaga uniknąć botrytis lub innych infekcji grzybiczych.

Praktyczne kroki, aby uniknąć rozciągania

Genetyka – najważniejszy wybór

Jest to pierwszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy się rozwijać, powinniśmy upewnić się, że rośliny, które zamierzamy uprawiać, czy to z nasion, czy klonów, są odpowiednie dla dostępnej przestrzeni uprawy i jeśli zamierzamy wspólnie rozwijać kilka odmian, powinny one posiadać mniej więcej takie same cechy rozciągania, aby zapewnić ładny baldachim i maksymalną wydajność oświetlenia podczas kwitnienia. Zasadniczo rośliny Indica są lepsze, podczas gdy sativy i hybrydy rozciągają się bardziej. Istnieją oczywiście wyjątki, na przykład OG Kush, w większości odmiana Indica może się znacznie rozciągnąć i wymagać dużego wsparcia, prawdopodobnie ze względu na wpływ (podobno) tajskiej genetyki ukrytej w tym diamencie.

Krótki czas wegetacji

Niemal wydaje się zbyt oczywiste, aby wspomnieć, ale tematem, który idzie w parze z naszym wyborem genetyki, jest nasza decyzja, kiedy dokonać zmiany z harmonogramu światła 18/6 dla wzrostu wegetatywnego do fotoperiodu 12/12 potrzebnego do wywołania kwitnienia. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że rośliny, które rozwijamy, mają tendencję do rozciągania, warto dać im krótszy okres wegetacji, umożliwiając dużą granicę w namiocie uprawy w celu zwiększenia ekspansji, upewniając się, że optymalizujemy nasz obszar uprawy do maksimum.

Spektrum świetlne

To normalna praktyka dla hodowców do używania lamp HPS podczas kwitnienia. Lampy te zapewniają ciepłe spektrum światła z bardziej czerwonych częstotliwości, zaprojektowane tak, aby naśladować naturalne jesienne światło, aby pomóc im kwitnąć. Jednocześnie natomiast – czerwone światła wywołują rozciąganie w naszych roślinach. Łatwym sposobem na uniknięcie tego jest kontynuowanie używania tych samych metalowych lamp halogenkowych, których używaliśmy podczas wzrostu wegetatywnego przez kilka tygodni do kwitnienia, również do użycia zestawów oświetleniowych LEC CMH. Niebieskie spektrum światła tych lamp zachęci do mocniejszych odstępów i pomoże zmniejszyć rozciąganie i utrzymywać rośliny na rozsądną wysokość. Po 2-3 tygodniach 12/12 możemy zmienić lampę MH dla HPS i kontynuować kwitnienie jak zwykle. Oczywiście ten sam efekt można również osiągnąć przy użyciu lamp LED o zmiennym widmie.

Temperatura

Kiedy temperatury w ciągu dnia w naszej przestrzeni uprawy są znacznie wyższe niż w nocy, rośliny są wywoływane do wytwarzania większej liczby gibereliny, powodując, że ich rozciąga się znacznie. Jeśli uda nam się osiągnąć różnicę mniejszą niż 5ºC między temperaturami w ciągu dnia i nocy, problem ten jest znacznie zmniejszony. Jednak, zwiększając temperaturę nocną, możemy zmniejszyć produkcję gibereliny o połowę. Rzeczywiście, badania wykazały, że większość rozciągania odbywa się w ciągu pierwszych kilku godzin poranka, więc po prostu zmniejszając temperaturę przez kilka godzin w ciągu dnia do 5ºC poniżej tych w nocy przez pierwsze 3 tygodnie kwitnienia.

Odżywianie, CO2 i nawadnianie

Kiedy rośliny konopi rozciągają się, jednocześnie spożywają duże ilości składników odżywczych, w szczególności azot i fosfor, wraz z dużą ilością wody. Odcinając te makroskładniki i zmniejszając nawadnianie przez pierwsze kilka tygodni kwitnienia, możemy mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie rozciągania roślin. Jeśli używasz dodatkowego dwutlenku węgla w swoim uprawie, zatrzymaj go na ten sam okres, aby zwiększyć efekt i jeszcze bardziej zmniejszyć rozciąganie.

Wentylacja

Prostym krokiem, który może bardzo pomóc w poprawie wentylacji i ruchu powietrza przy użyciu co najmniej jednego obrotowego wentylatora oscylującego oprócz wentylatorów ekstrakcyjnych. Wzmocni to rośliny, przesuwając je na wietrze i promując grubsze łodygi i wyższy wzrost.

Maksymalizacja oświetlenia

Rośliny naturalnie rosną w kierunku światła, a w sytuacjach lekkich będą wydłużone i rozciągają się, aby osiągnąć oświetlenie, które pragną, prowadząc do wrzecionowatych i chudych roślin o słabych łodygach. Możemy tego uniknąć, upewniając się, że dwie rzeczy, po pierwsze, nie przepełniając naszych roślin: zawsze kusi to, aby wcisnąć jeden lub dwie dodatkowe doniczki do namiotu uprawy, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń.

Drugim krokiem, który musimy podjąć, jest upewnienie się, że nasze lampy uprawy wiszą we właściwej odległości od końcówek roślin, powinno to być wystarczająco blisko, aby w pełni oświetlić roślinę, ale wystarczająco daleko, aby uniknąć spalania górnej części rośliny. Odległość ta będzie się różnić w zależności od rodzaju lampy i mocy żarówki, więc sprawdź z producentem, jeśli nie masz pewności.

Szkolenie i przycinanie

Jeśli mamy wystarczającą ilość poziomej przestrzeni w naszym obszarze uprawy, każde wysokie i chude rośliny można po prostu trenować, aby pasowały do obszaru, zawiązując ich wierzch lub za pomocą siatki kratowej, aby stworzyć uprawę w stylu Scrog, co jest świetnym sposobem na zminimalizowanie wysokości roślin i zmaksymalizować produkcję jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.