Zrozumienie Korzyści Marihuany

FDA zatwierdziło tylko kilka produktów z marihuany do użytku medycznego, więc firmy nie mogą twierdzić, że ich produkty mają korzyści medyczne. Jednak setki badań wykazały, że ludzie, którzy używają marihuany, doświadczają korzystnych efektów.

Chociaż medyczna marihuana jest legalna w większości stanów w USA, naukowcom trudno jest prowadzić badania nad marihuaną. Problem polega na tym, że marihuana jest nadal nielegalna w świetle prawa federalnego Stanów Zjednoczonych. To bardzo utrudnia prowadzenie badań medycznych. Rząd federalny rozważał pewne sposoby ułatwienia naukowcom badania marihuany, ponieważ ważne jest, abyśmy wiedzieli jak najwięcej o jej skutkach, ale jak dotąd jej status pozostaje niezmieniony.

Do tej pory FDA zatwierdziło marihuanę tylko do leczenia dwóch rzadkich postaci padaczki, zespołu Dravet i zespołu Lennoxa-Gastauta. Obecnie naukowcy badają zastosowanie marihuany w leczeniu szeregu schorzeń tak różnych, jak choroba Alzheimera czy anoreksja. Najwięcej dowodów na to, że może to być pomocne, dotyczy leczenia przewlekłego bólu, padaczki, nudności (szczególnie u pacjentów poddawanych chemioterapii), utraty wagi związanej z HIV i sztywności mięśni u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Tylko dlatego, że eksperci nie mają obecnie dowodów na to, że medyczna marihuana jest przydatna w leczeniu choroby, nie oznacza, że ludzie nie odczuwają pewnych korzyści z jej używania. W większości przypadków potrzebne są dalsze badania, zanim naukowcy wyciągną wnioski.

Korzyści medyczne z rośliny marihuany w literaturze naukowej

Chociaż wciąż brakuje nam ostatecznych dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z używania konopi indyjskich w przypadku następujących schorzeń, istnieją pewne obiecujące badania:

Utrata apetytu – Badania są najsilniejsze w obszarze anoreksji związanej z rakiem i HIV/AIDS, a marihuana ma działanie pobudzające apetyt u tych pacjentów.

Schorzenia dermatologiczne – Potrzebne są dalsze badania wysokiej jakości, ale istnieją wstępne dowody na to, że miejscowe leczenie kannabinoidami (w tym delta-9-THC) może być korzystne w przypadku trądziku pospolitego, alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, zapalenia skóry wywołanego przez zapalenie stawów, atopowego zapalenia skóry, ropnego zapalenia gruczołów potowych, świąd, łuszczyca, rak skóry i skórne objawy twardziny układowej.

Cukrzyca – Możliwe, że marihuana może wpływać na regulację insuliny i stabilizację poziomu cukru we krwi. Naukowcy badają również możliwość obniżenia ciśnienia krwi i poprawy krążenia krwi.

Jaskra – Jest to jedna z najczęstszych przyczyn używania medycznej marihuany. Badania wykazały, że marihuana może pomóc obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, podobnie jak większość leków na jaskrę. Niemniej jednak oczekuje się, że nowa generacja leków na jaskrę będzie bezpośrednio leczyć chorobę, czego nie mogą jeszcze zaoferować medyczne produkty z konopi indyjskich.

Stany zapalne – Ogólnie stwierdzono, że marihuana ma działanie przeciwzapalne. Prowadzone są badania nad jego zastosowaniem w zmniejszaniu skutków nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Może to mieć również wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu 2, a nawet choroby skóry. Jednak CBD może być równie skuteczne i mieć mniej skutków ubocznych.

Zespół jelita drażliwego – Chociaż istnieją niepotwierdzone dowody na stosowanie marihuany w leczeniu IBS, należy przeprowadzić więcej badań, zanim naukowcy dojdą do ostatecznych wniosków. Naukowcy mają mocne dowody na to, że układ endokannabinoidowy organizmu ludzkiego (na który oddziałuje THC) odgrywa znaczącą rolę w IBS.

Nieswoiste zapalenie jelit – badania wykazały, że pacjenci cierpiący na ciężkie zapalenie jelita grubego mogą używać marihuany, aby złagodzić ból, nudności i utratę apetytu.

Nudności i wymioty – marihuana stosowana głównie przez pacjentów z rakiem poddawanych chemioterapii, istnieją obiecujące badania nad stosowaniem marihuany u osób doświadczających nudności i cierpiących na skutki przewlekłych wymiotów. Jednak sugerowano, że jest to niebezpieczne dla płodu, gdy jest stosowane do kontrolowania nudności podczas ciąży.

Zaburzenia neurologiczne – Marihuana była badana jako potencjalna pomoc w przypadku różnych objawów stwardnienia rozsianego, autyzmu, choroby Parkinsona i Alzheimera, choroby Huntingtona, bólu neuropatycznego i epilepsji i wykazała różne poziomy obiecującości dla każdego z nich.

Leczenie bólu – istnieją dowody na to, że marihuana może pomóc w opanowaniu bólu i skurczów mięśni związanych ze stwardnieniem rozsianym (MS), a nawet może zmniejszyć zależność pacjenta od leków na receptę, które mogą mieć poważniejsze skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że marihuana ma swoje skutki uboczne. Istnieją również obiecujące badania nad rolą marihuany w łagodzeniu przewlekłego bólu u osób z urazami rdzenia kręgowego, rakiem i migrenami.

Problemy ze snem – Możliwe, że osoby z przewlekłym bólem, zespołem stresu pourazowego, zespołem niespokojnych nóg i SM mogą stwierdzić, że marihuana pomaga im szybciej zasnąć, spać w nocy i ogólnie cieszyć się lepszą jakością snu. Istnieje mniej dowodów na to, że marihuana pomaga w leczeniu bezsenności u osób często używających konopi indyjskich, mimo że wiele osób twierdzi, że używa jej, aby pomóc sobie zasnąć. Jest prawdopodobne, że marihuana pomaga stłumić system pobudzenia mózgu i zwiększa poziom promującej sen substancji chemicznej zwanej adenozyną.

Badania nad korzyściami płynącymi z konopi indyjskich w przypadku różnych objawów i chorób wciąż trwają i może być potrzebnych więcej badań klinicznych, aby wyciągnąć ostateczne wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.