Czym Jest Limonen?

Czy zauważyłeś kiedyś cytrusowe, owocowe smaki podczas wdychania ulubionych odmian marihuany? Wszyscy słyszeliśmy o nazwach odmian, takich jak Purple Lemonade lub Orange Sorbet, które, jak sama nazwa wskazuje, mają wyraźnie ten cytrusowy smak, o którym mówimy.
Za tym cytrynowym lub pomarańczowym smak odpowiedzialne są terpeny limonenowe. Czym są terpeny, możesz się zastanawiać? Cóż, terpeny to pachnące olejki produkowane we włoskach pąków marihuany. W tym samym miejscu, w którym produkowane są inne kannabinoidy, takie jak THC i CBD.

Terpeny są składnikami marihuany, a także większości innych roślin i owoców występujących w przyrodzie, odpowiedzialnych za nadanie każdej odmianie i roślinie własnego, specyficznego aromatu i smaku. Ale co najważniejsze, terpeny zapewniają każdej roślinie także grupę różnych właściwości.

1. Czym jest limonen?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podobnie jak wszystkie inne terpeny, limonen (limonka) występuje we włoskach kwiatów marihuany. Trichomy, dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tym terminem, to błyszczące, przezroczyste gruczoły wyglądające jak grzyby, w których znajdziesz również THC, CBD i inne kannabinoidy.

I podobnie jak inne popularne terpeny, takie jak na przykład pinen, pierwotnie celem limonenu w przyrodzie była ochrona rośliny przed groźnymi, odstraszającymi drapieżnikami, czyli, mówiąc zwyczajnie, owadami. Jednakże, gdy limonen jest spożywany w połączeniu z innymi kannabinoidami, terpeny te mają szereg korzyści zdrowotnych dla ludzi.

2. Gdzie można znaleźć limonen?

W szczególności limonen jest terpenem charakterystycznym dla smacznych nut cytryny, pomarańczy lub innych cytrusów. Oprócz tego, że jest to jeden z najpowszechniejszych terpenów występujących w konopiach indyjskich, obok mircenu i pinenu, duże ilości limonenu można znaleźć także w pomarańczach, cytrynie, limonce i grejpfrutach.

Terpeny limonenowe występują również naturalnie w roślinach takich jak mięta, kolendra, sosna, jałowiec, rozmaryn i koper włoski. Przyjrzyjmy się różnym zastosowaniom tego słynnego terpenu.

3. Jakie są zastosowania limonenu?

Oprócz dodawania pysznych, orzeźwiających smaków do pąków marihuany, limonen jest również stosowany na skalę przemysłową do komponowania kilku produktów codziennego użytku. Na przykład, jak myślisz skąd pochodzą zapachy cytryny, pomarańczy lub innych cytrusów w środkach czyszczących lub odświeżaczach powietrza w Twoim domu? Zgadza się, limonen najprawdopodobniej wchodzi w skład ich składu chemicznego. Terpen ten był stosowany jako środek przeciwdrobnoustrojowy nawet przez rdzenną ludność.

Ponadto limonen jest często stosowany jako organiczny herbicyd, środek do usuwania farby lub rozpuszczalnik do usuwania oleju z maszyn. Z medycznego punktu widzenia ten terpen cytrusowy jest również stosowany jako składnik do leczenia takich schorzeń, jak zapalenie oskrzeli, kamienie żółciowe i zgaga.

Terpeny limonenowe występujące w roślinach takich jak rozmaryn są również wykorzystywane do celów terapeutycznych w postaci olejków eterycznych. Często wykorzystuje się je na przykład do balsamów do mięśni i masażu skóry głowy. Kosmetyki, kremy do ciała i perfumy również mogą zawierać w swoim składzie pewne ilości limonenu, chociaż limonen w dużych ilościach działa drażniąco na skórę, co może wywołać kontaktowe zapalenie skóry, szczególnie u osób uczulonych na ten terpen.

Kiedy mówimy o limonenie, oczywiście jako pierwsze przychodzą nam do głowy limonki lub cytryny. Jednakże terpenem rozkoszujesz się także, jedząc kawałek skórki pomarańczowej w czekoladzie, popijając łyk lemoniady lub delektując się świeżymi lodami o smaku cytrusowym.

3. Właściwości limonenu.

Podobnie jak inne terpeny, limonen nie tylko pomaga w odstraszaniu owadów z roślin w ekosystemie, ale ma także liczne korzyści zdrowotne dla nas, ludzi. Niektóre właściwości terpenów limonenowych obejmują:

• Zmniejszenie stanu zapalnego

Dwa z najbardziej znanych skutków spożycia limonenu to jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wyniki badań wykazały, że limonen ma zdolność zmniejszania markerów zapalnych związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów – chorobą charakteryzującą się wywoływaniem przewlekłego stanu zapalnego.

Inne badanie z probówki, tym razem na ludzkich komórkach chrząstki, wykazało, że terpen ten skutecznie zmniejsza wytwarzanie tlenku azotu, cząsteczki sygnalizacyjnej silnie powiązanej ze stanem zapalnym w organizmie człowieka.

• Działanie antyoksydacyjne

Dla tych, którzy nie znają terminu „przeciwutlenianie”, przeciwutleniacze to składniki i substancje, które spowalniają starzenie się ludzkiego ciała, utrzymując nas w zdrowiu, młodości i pozbawionych zmarszczek. Mówiąc bardziej technicznie, związki przeciwutleniające pomagają w zmniejszaniu uszkodzeń komórek spowodowanych przez niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Kiedy gromadzimy wolne rodniki, może to prowadzić do stresu oksydacyjnego, a tym samym do antyoksydacji, która w większym stopniu może wywołać stan zapalny lub chorobę.

Badania wykazały, że limonen skutecznie hamuje wytwarzanie wolnych rodników w niektórych komórkach człowieka, zmniejszając stan zapalny i uszkodzenia komórkowe, które zwykle prowadzą do chorób.

• Zapobieganie nowotworom

Kilka badań analizujących potencjalne korzyści limonenu w profilaktyce raka przyniosło pomyślne wyniki. Na przykład badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało, że limonen hamuje wzrost komórek raka płuc u myszy.

Co więcej, limonen jest również skutecznym lekiem na niektóre rodzaje raka prostaty i może zabijać ludzkie komórki raka okrężnicy, jeśli jest stosowany również jako część emulsji olejku z czerwonej pomarańczy.

• Poprawa nastroju

Wielką właściwością terpenów limonenowych jest ich działanie poprawiające nastrój. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego palenie jointa nagle uczyniło cię szczęśliwym i wesołym? Dzieje się tak dzięki połączeniu związków zawartych w kwiatach marihuany.

„Istnieją jedynie ograniczone badania dotyczące wpływu określonych terpenoidów. W szczególności terpenoid, D-limonen, wydaje się prawdopodobnie mieć działanie przeciwdepresyjne u ludzi”.

Oznacza to, że spożywanie odmian bogatych w limonen może pomóc osobom zmagającym się ze stresem, stanami lękowymi, depresją lub po prostu tym, którzy mają naprawdę zły dzień.

• Środek przeciwgrzybiczny

Badania wykazały również, że podobnie jak inne terpeny, limonen jest skutecznym związkiem zapobiegającym rozwojowi bakterii. Te pachnące cytrusami olejki pomagają utrzymać bakterie z dala od bakterii, nie tylko w naszym organizmie, ale także w domu, a także w środkach czyszczących.

4. Odmiany bogate w limonen

Teraz, gdy omówiliśmy kilka zalet i właściwości terpenów limonenowych, możesz się zastanawiać, jakie są odmiany o najwyższym stężeniu limonenu. OG Kush Auto jest przykładem odmiany bogatej w limonen, w której niekoniecznie dominuje smak cytryny. Jest to hybryda, która łączy w sobie smak sosny, cytrusów i ostrej ziemi.

Kolejną odmianą o wysokiej zawartości terpenów limonenowych jest Jack Herer Auto. Ta odmiana z dominacją genów sativa łączy w sobie nuty ziemisto-słodkiego, gładkiego smaku przypraw, pieprzu i cytrusów.

Podsumowanie

Zrozumienie właściwości każdego związku zawartego w konopiach indyjskich może przenieść Twoje doświadczenia związane z konsumpcją marihuany na wyższy poziom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.